SVT 6.2L V8 416PS
| Body style | Pickup |
| First registration date | 01.2018 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 5 |
| Number of gears | 6 |
| Gross vehicle weight | 3'491 kg |
| Kerb weight | 2'835 kg |
| Type approval number | X |
| Chassis Number (VIN) | 1FTFX1R60EFC38552 |
| Car-Nr. | HoZa |
| Cubic capacity | 6'210 cc |
| Cylinders | 8 |
| Exterior colour | black |
| Interior colour | Other |
| Mileage | 49'900 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Four wheel drive |
| Fuel type | Petrol |
| Power | 306 kW / 416 PS |
| Doors | 4 |
| Price | CHF 79'000 |
Note: actual equipment may differ from that listed.