NEUPREIS: 95'119.- / AMG Line Premium / FAhrassistenz-Paket Plus / AHK etc.
Mercedes-Benz Automobil AG, Thun | Merbag
Gwattstrasse 18
Thun / BE
Tel: 033 516 45 80
| Body style | Sedan |
| First registration date | 09.2024 |
| Vehicle condition | Ex-demonstrator(s) |
| Seats | 5 |
| Number of gears | 9 |
| Gross vehicle weight | 2'670 kg |
| Kerb weight | 2'284 kg |
| Trailer load braked | 1'800 kg |
| Car-Nr. | 079944376000 |
| Cubic capacity | 1'999 cc |
| Cylinders | 4 |
| Warranty | 48 Monate oder 120000 km Mercedes-Swiss-Integral-Plus-Garantie 4 Jahre oder 120'000 km, Gratis-Serv |
| Exterior colour | silver |
| Interior colour | black |
| Mileage | 19'000 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Four wheel drive |
| Fuel type | Plug-in-Hybrid Petrol/Electric |
| Power | 230 kW / 204 PS |
| Doors | 4 |
| Euro norm | euro-6d-temp |
| Electric range | 107 km |
| New price | CHF 95'119 |
| Price | CHF 48'000 |
Note: actual equipment may differ from that listed.