***TOP ANGEBOT***Aus 1. Hand, Frisch Ab Mfk & Ab Service, 8 fach bereift
| Body style | Sedan |
| First registration date | 07.2005 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 5 |
| Number of gears | 6 |
| Gross vehicle weight | 2'000 kg |
| Kerb weight | 1'555 kg |
| Trailer load braked | 1'700 kg |
| Type approval number | 1BB289 |
| Cubic capacity | 2'996 cc |
| Cylinders | 6 |
| Exterior colour | grey |
| Interior colour | white |
| Mileage | 76'700 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Rear wheel drive |
| Fuel type | Petrol |
| Power | 190 kW / 258 PS |
| Doors | 4 |
| Fuel consumption | 12.7 / 6.4 / 8.7 |
| Energy efficiency | G |
| CO2 emissions | 210 g/km |
| Euro norm | euro-4 |
| New price | CHF 58'400 |
| Price | CHF 13'999 |
Note: actual equipment may differ from that listed.