Mercedes-Benz Automobil AG, Aarburg | Merbag
Oltnerstrasse 85
Aarburg / AG
Tel: 062 516 79 90
| Body style | Sedan |
| First registration date | - |
| Vehicle condition | New car(s) |
| Seats | 5 |
| Number of gears | 9 |
| Gross vehicle weight | 2'670 kg |
| Kerb weight | 2'288 kg |
| Trailer load braked | 1'800 kg |
| Car-Nr. | 313306857000 |
| Cubic capacity | 1'999 cc |
| Cylinders | 4 |
| Exterior colour | black |
| Interior colour | black |
| Mileage | 100 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Four wheel drive |
| Fuel type | Plug-in-Hybrid Petrol/Electric |
| Power | 230 kW / 204 PS |
| Doors | 4 |
| Fuel consumption | 2.5 |
| Energy efficiency | E |
| CO2 emissions | 57 g/km |
| Euro norm | euro-6d-isc |
| Electric range | 117 km |
| New price | CHF 101'172 |
| Price | CHF 81'900 |
Note: actual equipment may differ from that listed.