260 PS, Anhängelast 3500 Kg
| Body style | Pickup |
| First registration date | 01.2019 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 5 |
| Number of gears | 7 |
| Kerb weight | 2'249 kg |
| Trailer load braked | 3'500 kg |
| Type approval number | 3mp540 |
| Cubic capacity | 2'987 cc |
| Cylinders | 6 |
| Exterior colour | silver |
| Interior colour | anthracite |
| Mileage | 298'000 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Four wheel drive |
| Fuel type | Diesel |
| Power | 190 kW / 258 PS |
| Doors | 4 |
| Fuel consumption | 9 |
| CO2 emissions | 236 g/km |
| Euro norm | euro-6c |
| Price | CHF 21'800 |
Note: actual equipment may differ from that listed.