Sehr Gepflegtes CH-Fahrzeug,Servicegepflegt bei BMW, M-Performance Abgasanlage, Harman Kardon Soundsystem, Nichtraucherauto,
| Body style | Sedan |
| First registration date | 10.2013 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 5 |
| Number of gears | 6 |
| Gross vehicle weight | 1'960 kg |
| Kerb weight | 1'505 kg |
| Type approval number | 1bd249 |
| Cubic capacity | 2'979 cc |
| Cylinders | 6 |
| Exterior colour | grey |
| Interior colour | Other |
| Mileage | 246'000 km |
| Transmission | Manual |
| Drivetrain | Rear wheel drive |
| Fuel type | Petrol |
| Power | 235 kW / 320 PS |
| Doors | 5 |
| Fuel consumption | 10.9 / 6.4 / 8 |
| Energy efficiency | G |
| CO2 emissions | 188 g/km |
| Euro norm | euro-6b |
| New price | CHF 53'100 |
| Price | CHF 9'890 |
Note: actual equipment may differ from that listed.