NEUPREIS: CHF 55983.- / PREISVORTEIL: CHF 8113.-
Mercedes-Benz Automobil AG, Thun | Merbag
Gwattstrasse 18
Thun / BE
Tel: 033 516 45 80
| Body style | Sedan |
| First registration date | 10.2025 |
| Vehicle condition | Ex-demonstrator(s) |
| Seats | 5 |
| Number of gears | 7 |
| Gross vehicle weight | 1'920 kg |
| Kerb weight | 1'600 kg |
| Trailer load braked | 1'600 kg |
| Car-Nr. | 079944615000 |
| Cubic capacity | 1'332 cc |
| Cylinders | 4 |
| Warranty | 48 Monate oder 120000 km Mercedes-Swiss-Integral-Plus-Garantie 4 Jahre oder 120'000 km, Gratis-Serv |
| Exterior colour | silver |
| Interior colour | black |
| Mileage | 9'000 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Front wheel drive |
| Fuel type | Mild-Hybrid Petrol/Electric |
| Power | 120 kW / 163 PS |
| Doors | 5 |
| Euro norm | euro-6d |
| New price | CHF 55'983 |
| Price | CHF 45'500 |
Note: actual equipment may differ from that listed.