NEUPREIS: CHF 129599.- / PREISVORTEIL: CHF 27899.-
Mercedes-Benz Automobil AG, Thun | Merbag
Gwattstrasse 18
Thun / BE
Tel: 033 516 45 80
| Body style | SUV |
| First registration date | 10.2025 |
| Vehicle condition | Ex-demonstrator(s) |
| Seats | 5 |
| Number of gears | 9 |
| Gross vehicle weight | 2'970 kg |
| Kerb weight | 2'645 kg |
| Trailer load braked | 2'700 kg |
| Car-Nr. | 079944618000 |
| Cubic capacity | 1'993 cc |
| Cylinders | 4 |
| Warranty | 48 Monate oder 120000 km Mercedes-Swiss-Integral-Garantie 4 Jahre oder 120'000 km, Gratis-Service 1 |
| Exterior colour | blue |
| Interior colour | Beige |
| Mileage | 8'000 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Four wheel drive |
| Fuel type | Mild-Hybrid Diesel/Electric |
| Power | 198 kW / 269 PS |
| Doors | 5 |
| Euro norm | euro-6d |
| New price | CHF 129'599 |
| Price | CHF 94'000 |
Note: actual equipment may differ from that listed.