Frisch ab MFK, Garantie, 8 - Fachbereift
| Body style | Coupe |
| First registration date | 10.2006 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 4 |
| Number of gears | 6 |
| Gross vehicle weight | 2'010 kg |
| Kerb weight | 1'605 kg |
| Trailer load braked | 1'700 kg |
| Type approval number | 1BB413 |
| Cubic capacity | 2'497 cc |
| Cylinders | 6 |
| Warranty | 12 Monate oder 20000 km Bei Vollempreis Garantie inkl. |
| Exterior colour | black |
| Interior colour | Beige |
| Mileage | 164'886 km |
| Transmission | Manual |
| Drivetrain | Four wheel drive |
| Fuel type | Petrol |
| Power | 160 kW / 218 PS |
| Doors | 2 |
| Fuel consumption | 13 / 7 / 9.2 |
| Energy efficiency | G |
| CO2 emissions | 221 g/km |
| Euro norm | euro-4 |
| New price | CHF 59'800 |
| Price | CHF 8'500 |
Note: actual equipment may differ from that listed.