Expertise du jour, service à jour, garentie 1 année
| Body style | SUV |
| First registration date | 02.2014 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 5 |
| Number of gears | 7 |
| Gross vehicle weight | 2'900 kg |
| Kerb weight | 2'130 kg |
| Trailer load braked | 3'500 kg |
| Type approval number | 1me539 |
| Cubic capacity | 3'498 cc |
| Cylinders | 6 |
| Warranty | 12 Monate oder 20000 km Garentie(moteur et boite à vitesse) |
| Exterior colour | black |
| Interior colour | Beige |
| Mileage | 160'000 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Four wheel drive |
| Fuel type | Petrol |
| Power | 225 kW / 306 PS |
| Doors | 5 |
| Fuel consumption | 10.9 / 7.1 / 8.5 |
| Energy efficiency | G |
| CO2 emissions | 199 g/km |
| Euro norm | euro-5 |
| New price | CHF 84'045 |
| Price | CHF 19'500 |
Note: actual equipment may differ from that listed.