Mercedes-Benz Automobil AG, Personenwagen-Zentrum Bern | Merbag
Stauffacherstrasse 145
Bern-Wankdorf / BE
Tel: 031 516 25 45
| Body style | Hatchback |
| First registration date | 09.2024 |
| Vehicle condition | Ex-demonstrator(s) |
| Seats | 4 |
| Number of gears | 1 |
| Gross vehicle weight | 2'213 kg |
| Kerb weight | 1'788 kg |
| Car-Nr. | 003165238000 |
| Warranty | 36 Monate Garantie: 3 Jahre oder XY Km / Kostenloser Service 3 Jahre oder 45'000 Km |
| Exterior colour | Red |
| Interior colour | Other |
| Mileage | 14'500 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Rear wheel drive |
| Fuel type | Electric |
| Power | 200 kW / 272 PS |
| Doors | 5 |
| Electric range | 420 km |
| Battery capacity | 66.0 kWh |
| New price | CHF 42'490 |
| Price | CHF 25'000 |
Note: actual equipment may differ from that listed.