NEUPREIS: CHF 84'682.- / PREISVORTEIL: CHF 9'382.-
Mercedes-Benz Automobil AG, Personenwagen-Zentrum Bern | Merbag
Stauffacherstrasse 145
Bern-Wankdorf / BE
Tel: 031 516 25 45
| Body style | Sedan |
| First registration date | - |
| Vehicle condition | New car(s) |
| Seats | 5 |
| Number of gears | 1 |
| Gross vehicle weight | 2'575 kg |
| Kerb weight | 2'135 kg |
| Trailer load braked | 1'800 kg |
| Car-Nr. | 003166650000 |
| Warranty | 36 Monate oder 100000 km Garantie: MSI 3 Jahre oder 100'000 Km / Kostenloser Service 10 Jahre oder |
| Exterior colour | grey |
| Interior colour | black |
| Mileage | 14'100 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Four wheel drive |
| Fuel type | Electric |
| Power | 260 kW / 353 PS |
| Doors | 4 |
| Electric range | 770 km |
| Battery capacity | 85.0 kWh |
| New price | CHF 84'582 |
| Price | CHF 75'300 |
Note: actual equipment may differ from that listed.