CH-Fahrzeug in sehr gepflegtem Zustand | Mercedes-Servicegepflegt | AMG Carbon-Exterieur | AMG Driver Paket | Burmester High-End | Nachtassistent | Fahrassistenz-Paket | Massage + Lüftung | absolute Vollausstattung
Albini Auto GmbH
Riedmattstrasse 8
Rümlang / ZH
Tel: 044 546 22 83
Tel: 076 436 76 98
| Body style | Sedan |
| First registration date | 03.2018 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 5 |
| Number of gears | 7 |
| Gross vehicle weight | 2'750 kg |
| Kerb weight | 2'250 kg |
| Type approval number | 1MQ638 |
| Cubic capacity | 5'980 cc |
| Cylinders | 12 |
| Warranty | 12 Monate |
| Exterior colour | Green |
| Interior colour | Red |
| Mileage | 83'650 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Rear wheel drive |
| Fuel type | Petrol |
| Power | 463 kW / 630 PS |
| Doors | 4 |
| Fuel consumption | 17.1 / 8.6 / 11.9 |
| Energy efficiency | G |
| CO2 emissions | 279 g/km |
| Euro norm | euro-6b |
| New price | CHF 323'850 |
| Price | CHF 134'900 |
Note: actual equipment may differ from that listed.