Wunderschöner und gepflegter Porsche 718 Caymen S / Frisch ab Service und MFK / 8-Fach bereift / CH-Fahrzeug / Leasing ab 990.-
| Body style | Coupe |
| First registration date | 09.2016 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 2 |
| Number of gears | 7 |
| Gross vehicle weight | 1'695 kg |
| Kerb weight | 1'460 kg |
| Type approval number | 1PF648 |
| Cubic capacity | 2'497 cc |
| Cylinders | 4 |
| Warranty | 12 Monate oder 20000 km Garantie auf Motor, Turbo und Getriebe über externe Versicherung. |
| Exterior colour | black |
| Interior colour | Other |
| Mileage | 40'000 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Rear wheel drive |
| Fuel type | Petrol |
| Power | 257 kW / 350 PS |
| Doors | 2 |
| Fuel consumption | 9.5 / 6 / 7.4 |
| Energy efficiency | F |
| CO2 emissions | 169 g/km |
| Euro norm | euro-6c |
| New price | CHF 89'940 |
| Price | CHF 55'900 |
Note: actual equipment may differ from that listed.