Immer die besten Polestar Neuwagen Preise, egal ob ab Lager oder auf Bestellung!
Global Car Trading AG
Chaltenbodenstrasse 16
Schindellegi-Feusisberg / SZ
Tel: 044 546 48 95
| Body style | Sedan |
| First registration date | - |
| Vehicle condition | New car(s) |
| Seats | 5 |
| Number of gears | 1 |
| Gross vehicle weight | 3'080 kg |
| Kerb weight | 2'670 kg |
| Trailer load braked | 1'500 kg |
| Warranty | 24 Monate 24 Monate Polestar Werksgarantie, 8 Jahre Antriebsbatteriegarantie |
| Exterior colour | black |
| Interior colour | black |
| Mileage | 1 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Four wheel drive |
| Fuel type | Electric |
| Power | 360 kW / 489 PS |
| Doors | 5 |
| Energy efficiency | C |
| Electric range | 580 km |
| Battery capacity | 111.0 kWh |
| Price | CHF 69'900 |
Note: actual equipment may differ from that listed.