AB Platz
| Body style | Sedan |
| First registration date | 05.2014 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 5 |
| Number of gears | 6 |
| Gross vehicle weight | 1'740 kg |
| Kerb weight | 1'265 kg |
| Trailer load braked | 1'000 kg |
| Type approval number | 1ve620 |
| Cubic capacity | 1'598 cc |
| Cylinders | 4 |
| Exterior colour | Beige |
| Interior colour | Other |
| Mileage | 219'166 km |
| Transmission | Manual |
| Drivetrain | Front wheel drive |
| Fuel type | Diesel |
| Power | 81 kW / 110 PS |
| Doors | 3 |
| Fuel consumption | 3.2 |
| Energy efficiency | A |
| CO2 emissions | 85 g/km |
| Euro norm | euro-6b |
| New price | CHF 29'050 |
| Price | CHF 5'999 |
Note: actual equipment may differ from that listed.