* GUTER ZUSTAND * M Sport * 12 MONATE GARANTIE * LEDER * NAVI * LED-SCHEINWERFER * SCHEIBE-DACH * ABSTANDSREGELTE *
| Body style | Sedan |
| First registration date | 09.2013 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 5 |
| Number of gears | 8 |
| Gross vehicle weight | 2'460 kg |
| Kerb weight | 1'955 kg |
| Trailer load braked | 2'000 kg |
| Type approval number | 1BD463 |
| Cubic capacity | 2'993 cc |
| Cylinders | 6 |
| Warranty | 11 Monate VON DER ÜBERNAHME.12 MONATE ODER 20'000 GEGEN AUFPREIS |
| Exterior colour | black |
| Interior colour | Beige |
| Mileage | 140'000 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Four wheel drive |
| Fuel type | Diesel |
| Power | 280 kW / 381 PS |
| Doors | 4 |
| Fuel consumption | 7.5 / 5.4 / 6.2 |
| Energy efficiency | F |
| CO2 emissions | 162 g/km |
| Euro norm | euro-6b |
| New price | CHF 98'300 |
| Price | CHF 23'900 |
Note: actual equipment may differ from that listed.