frisch ab MFK frisch ab Service
| Body style | Sedan |
| First registration date | 05.2007 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 5 |
| Number of gears | 6 |
| Gross vehicle weight | 1'860 kg |
| Kerb weight | 1'411 kg |
| Trailer load braked | 1'400 kg |
| Type approval number | 1vd370 |
| Cubic capacity | 1'984 cc |
| Cylinders | 4 |
| Exterior colour | black |
| Interior colour | black |
| Mileage | 161'000 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Front wheel drive |
| Fuel type | Petrol |
| Power | 147 kW / 200 PS |
| Doors | 5 |
| Fuel consumption | 11 / 6.2 / 8.1 |
| Energy efficiency | G |
| CO2 emissions | 194 g/km |
| Euro norm | euro-4 |
| New price | CHF 40'110 |
| Price | CHF 7'900 |
Note: actual equipment may differ from that listed.