Volvo V40 Polestar Ausstattung
| Body style | Sedan |
| First registration date | 11.2015 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 5 |
| Number of gears | 8 |
| Gross vehicle weight | 2'000 kg |
| Kerb weight | 1'460 kg |
| Trailer load braked | 1'500 kg |
| Cubic capacity | 1'969 cc |
| Cylinders | 4 |
| Exterior colour | white |
| Interior colour | black |
| Mileage | 88'000 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Front wheel drive |
| Fuel type | Petrol |
| Power | 180 kW / 245 PS |
| Doors | 5 |
| Fuel consumption | 5.9 |
| Energy efficiency | D |
| CO2 emissions | 137 g/km |
| Euro norm | euro-6b |
| New price | CHF 51'400 |
| Price | CHF 23'800 |
Note: actual equipment may differ from that listed.