Vollelektrisch in jedes Abenteuer, mit dem neuen Suzuki e Vitara
| Body style | SUV |
| Vehicle condition | New car(s) |
| Seats | 5 |
| Number of gears | 1 |
| Gross vehicle weight | 2'360 kg |
| Kerb weight | 1'935 kg |
| Type approval number | 1SD926 |
| Car-Nr. | N-0000000012-582047 |
| Warranty | 36 Monate oder 100000 km |
| Exterior colour | silver |
| Interior colour | Other |
| Mileage | 622 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Four wheel drive |
| Fuel type | Electric |
| Power | 135 kW / 181 PS |
| Doors | 5 |
| Energy efficiency | B |
| Battery capacity | 61.0 kWh |
| New price | CHF 41'270 |
| Price | CHF 39'500 |
Note: actual equipment may differ from that listed.