BMW Individual / Carbon Core
| Body style | Coupe |
| First registration date | 09.2020 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 4 |
| Number of gears | 8 |
| Gross vehicle weight | 2'600 kg |
| Kerb weight | 2'194 kg |
| Cubic capacity | 4'395 cc |
| Cylinders | 8 |
| Warranty | 12 Monate oder 20000 km Quality1 |
| Exterior colour | grey |
| Interior colour | black |
| Mileage | 49'000 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Four wheel drive |
| Fuel type | Petrol |
| Power | 390 kW / 530 PS |
| Doors | 4 |
| Euro norm | euro-6d |
| New price | CHF 170'700 |
| Price | CHF 68'600 |
Note: actual equipment may differ from that listed.