***Schöner und gepflegter Mini Countryman***Frisch ab Service und MFK***
| Body style | SUV |
| First registration date | 01.2012 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 4 |
| Number of gears | 6 |
| Gross vehicle weight | 1'915 kg |
| Kerb weight | 1'490 kg |
| Trailer load braked | 1'200 kg |
| Type approval number | 1MN507 |
| Cubic capacity | 1'995 cc |
| Cylinders | 4 |
| Exterior colour | black |
| Interior colour | Other |
| Mileage | 129'000 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Four wheel drive |
| Fuel type | Diesel |
| Power | 82 kW / 112 PS |
| Doors | 5 |
| Fuel consumption | 7.6 / 5 / 6 |
| Energy efficiency | e |
| CO2 emissions | 158 g/km |
| Euro norm | euro-6b |
| New price | CHF 35'300 |
| Price | CHF 9'900 |
Note: actual equipment may differ from that listed.