Veteranenfahrzeug
| Body style | convertible |
| First registration date | 04.1988 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 4 |
| Number of gears | 5 |
| Gross vehicle weight | 1'530 kg |
| Kerb weight | 1'210 kg |
| Trailer load braked | 800 kg |
| Type approval number | 063781 |
| Cubic capacity | 3'163 cc |
| Cylinders | 6 |
| Exterior colour | blue |
| Interior colour | Other |
| Mileage | 149'870 km |
| Transmission | Manual |
| Drivetrain | Rear wheel drive |
| Fuel type | Petrol |
| Power | 160 kW / 217 PS |
| Doors | 2 |
| Euro norm | euro-1 |
| New price | CHF 82'200 |
| Price | CHF 72'900 |
Note: actual equipment may differ from that listed.