*** Uniquement chez FordStore Valais NEW RAPTOR 2.0 Diesel ***
| Body style | Pickup |
| First registration date | 11.2025 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 5 |
| Number of gears | 10 |
| Gross vehicle weight | 3'130 kg |
| Kerb weight | 2'555 kg |
| Trailer load braked | 2'500 kg |
| Cubic capacity | 1'997 cc |
| Cylinders | 4 |
| Warranty | 24 Monate oder 100000 km |
| Exterior colour | grey |
| Interior colour | anthracite |
| Mileage | 157 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Four wheel drive |
| Fuel type | Diesel |
| Power | 151 kW / 205 PS |
| Doors | 4 |
| Euro norm | euro-6d |
| Price | CHF 66'900 |
Note: actual equipment may differ from that listed.