Mercedes-Benz Automobil AG, Stäfa | Merbag
Seestrasse 153
Stäfa / ZH
Tel: 044 546 66 75
| Body style | SUV |
| First registration date | 10.2022 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 5 |
| Number of gears | 8 |
| Gross vehicle weight | 2'780 kg |
| Kerb weight | 2'367 kg |
| Trailer load braked | 2'700 kg |
| Type approval number | 1MA258 |
| Cubic capacity | 1'995 cc |
| Cylinders | 4 |
| Warranty | 12 Monate oder 10000 km exkl. Ablieferungspauschale |
| Exterior colour | grey |
| Interior colour | Beige |
| Mileage | 53'000 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Four wheel drive |
| Fuel type | Mild-Hybrid Petrol/Electric |
| Power | 242 kW / 330 PS |
| Doors | 5 |
| Fuel consumption | 9.4 |
| Energy efficiency | G |
| CO2 emissions | 213 g/km |
| Euro norm | euro-6d |
| New price | CHF 106'655 |
| Price | CHF 55'500 |
Note: actual equipment may differ from that listed.