CH-FAHRZEUG INKL. GARANTIE AUS 1. HAND PANORAMA, 21 TURBO, BOSE, AIRMATIC, WINTERRAD, R-KAMERA, SIDE+LANE ASSIST, ABSTANDSREGLER, DAB+, FACELIFT, VIELES MEHR FRISCH AB MFK SERVICE
| Body style | SUV |
| First registration date | 05.2015 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 5 |
| Number of gears | 8 |
| Gross vehicle weight | 3'050 kg |
| Kerb weight | 2'425 kg |
| Trailer load braked | 3'500 kg |
| Type approval number | 1PF597 |
| Cubic capacity | 2'995 cc |
| Cylinders | 6 |
| Warranty | 12 Monate oder 20000 km |
| Exterior colour | grey |
| Interior colour | black |
| Mileage | 86'000 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Four wheel drive |
| Fuel type | Plug-in-Hybrid Petrol/Electric |
| Power | 306 kW / 416 PS |
| Doors | 5 |
| Fuel consumption | 3.4 |
| Energy efficiency | G |
| CO2 emissions | 79 g/km |
| Euro norm | euro-6b |
| Battery capacity | 10.8 kWh |
| Price | CHF 34'900 |
Note: actual equipment may differ from that listed.