Porsche Approved - Services à jour chez Porsche
| Body style | Coupe |
| First registration date | 04.2017 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 4 |
| Number of gears | 7 |
| Gross vehicle weight | 1'965 kg |
| Kerb weight | 1'590 kg |
| Type approval number | 1pf662 |
| Cubic capacity | 2'981 cc |
| Cylinders | 6 |
| Warranty | 12 Monate oder 20000 km Porsche Approved |
| Exterior colour | black |
| Interior colour | black |
| Mileage | 69'000 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Four wheel drive |
| Fuel type | Petrol |
| Power | 331 kW / 450 PS |
| Doors | 2 |
| Fuel consumption | 8.5 |
| Energy efficiency | G |
| CO2 emissions | 192 g/km |
| Euro norm | euro-6c |
| Price | CHF 109'000 |
Note: actual equipment may differ from that listed.