+ FRISCH AB MFK + FRISCH AB SERVICE + 8-FACH + GUTER ZUSTAND + KLIMA + TEMPOMAT + RÜCKFAHRSENSOREN +
| Body style | SUV |
| First registration date | 07.2009 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 5 |
| Number of gears | 6 |
| Gross vehicle weight | 2'050 kg |
| Kerb weight | 1'569 kg |
| Trailer load braked | 1'600 kg |
| Type approval number | 1HA301 |
| Cubic capacity | 1'997 cc |
| Cylinders | 4 |
| Warranty | 24 Monate |
| Exterior colour | grey |
| Interior colour | Other |
| Mileage | 176'500 km |
| Transmission | Manual |
| Drivetrain | Four wheel drive |
| Fuel type | Petrol |
| Power | 110 kW / 150 PS |
| Doors | 5 |
| Fuel consumption | 10.4 / 6.7 / 8.1 |
| Energy efficiency | G |
| CO2 emissions | 192 g/km |
| Euro norm | euro-4 |
| New price | CHF 64'650 |
| Price | CHF 8'990 |
Note: actual equipment may differ from that listed.