+Frisch ab Mfk+Top Zustand+Service gepflegt jede bei Peugeot+
| Body style | Hatchback |
| First registration date | 12.2013 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 5 |
| Number of gears | 5 |
| Gross vehicle weight | 1'530 kg |
| Kerb weight | 1'050 kg |
| Trailer load braked | 1'150 kg |
| Type approval number | 1pa991 |
| Cubic capacity | 1'199 cc |
| Cylinders | 3 |
| Warranty | 12 Monate |
| Exterior colour | purple |
| Interior colour | black |
| Mileage | 114'000 km |
| Transmission | Manual |
| Drivetrain | Front wheel drive |
| Fuel type | Petrol |
| Power | 60 kW / 82 PS |
| Doors | 5 |
| Fuel consumption | 5.5 / 3.9 / 4.5 |
| Energy efficiency | A |
| CO2 emissions | 104 g/km |
| Euro norm | euro-6b |
| Price | CHF 5'700 |
Note: actual equipment may differ from that listed.