**frisch ab MFK**Massagesitze mit Belüftung und Heizung**Tempomat**360° Kamera**Vossen Felgen**S63 AMG Optik**
Winkelbüel Garage AG
Sinserstrasse 400
Cham / ZG
Tel: 041 516 25 70
Tel: 079 616 87 27
| Body style | Sedan |
| First registration date | 02.2014 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 5 |
| Number of gears | 7 |
| Gross vehicle weight | 2'695 kg |
| Kerb weight | 1'995 kg |
| Trailer load braked | 2'100 kg |
| Type approval number | 1MF759 |
| Cubic capacity | 4'663 cc |
| Cylinders | 8 |
| Warranty | 12 Monate Aufpreis 1`500.- |
| Exterior colour | black |
| Interior colour | black |
| Mileage | 135'000 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Rear wheel drive |
| Fuel type | Petrol |
| Power | 335 kW / 455 PS |
| Doors | 4 |
| Fuel consumption | 12.1 / 6.4 / 8.6 |
| Energy efficiency | G |
| CO2 emissions | 199 g/km |
| Euro norm | euro-6b |
| New price | CHF 162'700 |
| Price | CHF 34'990 |
Note: actual equipment may differ from that listed.