Mercedes-Benz Automobil AG, Zürich-Nord | Merbag
Hagenholzstrasse 111
Zürich / ZH
Tel: 044 546 80 96
| Body style | SUV |
| First registration date | 05.2022 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 5 |
| Number of gears | 8 |
| Gross vehicle weight | 2'205 kg |
| Kerb weight | 1'869 kg |
| Trailer load braked | 2'000 kg |
| Type approval number | 1MK270 |
| Car-Nr. | 245736566010 |
| Cubic capacity | 1'991 cc |
| Cylinders | 4 |
| Warranty | 48 Monate oder 120000 km |
| Exterior colour | grey |
| Interior colour | black |
| Mileage | 40'500 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Four wheel drive |
| Fuel type | Petrol |
| Power | 165 kW / 224 PS |
| Doors | 5 |
| Fuel consumption | 9.1 |
| Energy efficiency | G |
| CO2 emissions | 206 g/km |
| Euro norm | euro-6d |
| New price | CHF 80'997 |
| Price | CHF 40'900 |
Note: actual equipment may differ from that listed.