Mercedes-Benz Automobil AG, Nutzfahrzeug-Zentrum Bern | Merbag
Stauffacherstrasse 145
Bern 22 / BE
Tel: 031 516 25 70
| Body style | Minibus |
| First registration date | 05.2024 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 2 |
| Number of gears | 7 |
| Gross vehicle weight | 2'350 kg |
| Kerb weight | 1'651 kg |
| Trailer load braked | 1'500 kg |
| Car-Nr. | 003067332010 |
| Cubic capacity | 1'461 cc |
| Cylinders | 4 |
| Warranty | 36 Monate oder 100000 km |
| Exterior colour | white |
| Interior colour | black |
| Mileage | 25'000 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Front wheel drive |
| Fuel type | Diesel |
| Power | 85 kW / 116 PS |
| Doors | 4 |
| Fuel consumption | 6.4 |
| CO2 emissions | 167 g/km |
| Euro norm | euro-6d |
| Price | CHF 35'350 |
Note: actual equipment may differ from that listed.