AMG Line Premium Plus / Technik-Paket / Night-Paket / Special Edition / Panorama-Schiebedach / Head-up-Display
Mercedes-Benz Automobil AG, Adliswil | Merbag
Zürichstrasse 78
Adliswil / ZH
Tel: 044 546 23 05
| Body style | Sedan |
| Vehicle condition | New car(s) |
| Seats | 5 |
| Number of gears | 7 |
| Gross vehicle weight | 1'920 kg |
| Kerb weight | 1'600 kg |
| Trailer load braked | 1'600 kg |
| Car-Nr. | 001316208000 |
| Cubic capacity | 1'332 cc |
| Cylinders | 4 |
| Warranty | 36 Monate oder 100000 km MSI Swiss Integral |
| Exterior colour | silver |
| Interior colour | black |
| Mileage | 10 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Front wheel drive |
| Fuel type | Mild-Hybrid Petrol/Electric |
| Power | 120 kW / 163 PS |
| Doors | 5 |
| Euro norm | euro-6d |
| New price | CHF 56'440 |
| Price | CHF 48'500 |
Note: actual equipment may differ from that listed.