Mercedes-Benz Automobil AG, Aarburg | Merbag
Oltnerstrasse 85
Aarburg / AG
Tel: 062 516 79 90
| Body style | Sedan |
| First registration date | - |
| Vehicle condition | New car(s) |
| Seats | 5 |
| Number of gears | 1 |
| Gross vehicle weight | 2'510 kg |
| Kerb weight | 2'055 kg |
| Trailer load braked | 1'500 kg |
| Car-Nr. | 313306823000 |
| Warranty | 36 Monate oder 100000 km Mercedes Benz Swiss Integral |
| Exterior colour | black |
| Interior colour | black |
| Mileage | 5'000 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Rear wheel drive |
| Fuel type | Electric |
| Power | 200 kW / 272 PS |
| Doors | 4 |
| Energy efficiency | A |
| Electric range | 792 km |
| Battery capacity | 85.0 kWh |
| New price | CHF 80'475 |
| Price | CHF 69'500 |
Note: actual equipment may differ from that listed.