Tieferlegungssatz KW 40mm, Sportauspuff Friedrich Motorsport
| Body style | Hatchback |
| First registration date | 05.2016 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 5 |
| Number of gears | 5 |
| Gross vehicle weight | 1'550 kg |
| Kerb weight | 1'169 kg |
| Type approval number | 1XP186 |
| Cubic capacity | 998 cc |
| Cylinders | 3 |
| Warranty | 12 Monate oder 20000 km Occasionsgarantie 12 Monate oder 20000 km |
| Exterior colour | black |
| Interior colour | anthracite |
| Mileage | 92'600 km |
| Transmission | Manual |
| Drivetrain | Front wheel drive |
| Fuel type | Petrol |
| Power | 103 kW / 140 PS |
| Doors | 3 |
| Fuel consumption | 5.6 / 3.9 / 4.5 |
| Energy efficiency | A |
| CO2 emissions | 104 g/km |
| Euro norm | euro-6b |
| New price | CHF 21'610 |
| Price | CHF 7'900 |
Note: actual equipment may differ from that listed.