Service gepfl.CH-Fzg/Sportsitze vorne/Leder Ausstattung Dakota/Rückfahrkamera/Navigation/Vordersitze heizbar/Park Distance Control vorne u. hinten/Multifunktions Sportlenkrad in Leder/BangOlufsen/
| Body style | Sedan |
| First registration date | 08.2016 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 5 |
| Number of gears | 8 |
| Gross vehicle weight | 2'455 kg |
| Kerb weight | 1'940 kg |
| Trailer load braked | 2'000 kg |
| Type approval number | 1AF796 |
| Cubic capacity | 2'993 cc |
| Cylinders | 6 |
| Warranty | 12 Monate oder 20000 km Garantie Quality1 Q-Base |
| Exterior colour | white |
| Interior colour | black |
| Mileage | 162'600 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Rear wheel drive |
| Fuel type | Diesel |
| Power | 257 kW / 350 PS |
| Doors | 4 |
| Fuel consumption | 7 / 5.3 / 5.9 |
| Energy efficiency | E |
| CO2 emissions | 155 g/km |
| Euro norm | euro-6b |
| New price | CHF 76'800 |
| Price | CHF 29'900 |
Note: actual equipment may differ from that listed.