Frisch ab MFK, neue Bremsen vorne, 8-fach bereift, Service-Historie komplett bei VW, Sitzheizung vorne und hinten, ...
| Body style | Sedan |
| First registration date | 07.2005 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 5 |
| Number of gears | 6 |
| Gross vehicle weight | 2'000 kg |
| Kerb weight | 1'434 kg |
| Trailer load braked | 1'500 kg |
| Type approval number | 1vd298 |
| Car-Nr. | VP68 |
| Cubic capacity | 1'984 cc |
| Cylinders | 4 |
| Exterior colour | silver |
| Interior colour | Other |
| Mileage | 165'000 km |
| Transmission | Manual |
| Drivetrain | Front wheel drive |
| Fuel type | Petrol |
| Power | 110 kW / 150 PS |
| Doors | 4 |
| Fuel consumption | 11.2 / 6.2 / 8.4 |
| Energy efficiency | G |
| CO2 emissions | 202 g/km |
| Euro norm | euro-4 |
| New price | CHF 43'700 |
| Price | CHF 7'500 |
Note: actual equipment may differ from that listed.