Wunderschöner und gepflegter Jeep Compass / Frisch ab Service und MFK / 8-Fach bereift / AHK 1500KG / Top Ausstattung / CH-Fahrzeug / Leasing ab 301.-
| Body style | SUV |
| First registration date | 02.2019 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 5 |
| Number of gears | 9 |
| Gross vehicle weight | 2'132 kg |
| Kerb weight | 1'816 kg |
| Trailer load braked | 1'500 kg |
| Type approval number | 1JB311 |
| Cubic capacity | 1'956 cc |
| Cylinders | 4 |
| Warranty | 12 Monate oder 20000 km Garantie auf Motor, Turbo und Getriebe über externe Versicherung. |
| Exterior colour | grey |
| Interior colour | Other |
| Mileage | 100'000 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Four wheel drive |
| Fuel type | Diesel |
| Power | 125 kW / 170 PS |
| Doors | 5 |
| Fuel consumption | 6.6 / 5.1 / 5.7 |
| Energy efficiency | E |
| CO2 emissions | 148 g/km |
| Euro norm | euro-6b |
| New price | CHF 45'200 |
| Price | CHF 16'900 |
Note: actual equipment may differ from that listed.