Sehr spezielle S3 mit ABT model alles eingetragen 360 PS, ab MFK, Frisch ab Service, auf Price mit Garantie
| Body style | Sedan |
| First registration date | 08.2015 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 5 |
| Number of gears | 6 |
| Gross vehicle weight | 2'005 kg |
| Kerb weight | 1'520 kg |
| Type approval number | 1AC999 |
| Cubic capacity | 1'984 cc |
| Cylinders | 4 |
| Warranty | 12 Monate oder 20000 km Auf Price kann mann kaufen |
| Exterior colour | white |
| Interior colour | anthracite |
| Mileage | 140'900 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Four wheel drive |
| Fuel type | Petrol |
| Power | 265 kW / 360 PS |
| Doors | 5 |
| Fuel consumption | 8.5 / 5.9 / 6.9 |
| Energy efficiency | F |
| CO2 emissions | 159 g/km |
| Euro norm | euro-6b |
| New price | CHF 54'850 |
| Price | CHF 17'499 |
Note: actual equipment may differ from that listed.