Geflegte Auto mit Automatische Getriebe Frisch ab MFK Frisch ab Service Auto fahrt einwand frei Neue Batterie
| Body style | Sedan |
| First registration date | 08.2009 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 5 |
| Number of gears | 6 |
| Gross vehicle weight | 2'120 kg |
| Kerb weight | 1'615 kg |
| Trailer load braked | 1'800 kg |
| Type approval number | 1Md856 |
| Cubic capacity | 2'143 cc |
| Cylinders | 4 |
| Exterior colour | black |
| Interior colour | anthracite |
| Mileage | 185'600 km |
| Transmission | Manual |
| Drivetrain | Rear wheel drive |
| Fuel type | Diesel |
| Power | 125 kW / 170 PS |
| Doors | 4 |
| Fuel consumption | 5.4 |
| Energy efficiency | D |
| CO2 emissions | 143 g/km |
| Euro norm | euro-5 |
| New price | CHF 52'900 |
| Price | CHF 5'999 |
Note: actual equipment may differ from that listed.