NEW Golf * Facelift * über 100km elektrische Reichweite * CH-Fahrzeug, Leasing, Finanzierung und Eintausch möglich
| Body style | Sedan |
| First registration date | 07.2024 |
| Vehicle condition | Ex-demonstrator(s) |
| Seats | 5 |
| Number of gears | 6 |
| Gross vehicle weight | 2'020 kg |
| Kerb weight | 1'748 kg |
| Trailer load braked | 1'500 kg |
| Car-Nr. | 842827 |
| Cubic capacity | 1'498 cc |
| Cylinders | 4 |
| Warranty | 48 Monate oder 100000 km |
| Exterior colour | blue |
| Interior colour | Other |
| Mileage | 20'000 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Front wheel drive |
| Fuel type | Plug-in-Hybrid Petrol/Electric |
| Power | 150 kW / 204 PS |
| Doors | 5 |
| Energy efficiency | A |
| Euro norm | euro-6d |
| Electric range | 134 km |
| Battery capacity | 19.7 kWh |
| New price | CHF 54'300 |
| Price | CHF 44'900 |
Note: actual equipment may differ from that listed.