BMW M3 Cabriolet ab Service MFK / KW Tieferlegung / Japan Racing Felgen / Carbon Elemente / Elektrische Sitze / Parksensoren / Tempomat u.v.m.
| Body style | convertible |
| First registration date | 12.2008 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 4 |
| Number of gears | 6 |
| Gross vehicle weight | 2'280 kg |
| Kerb weight | 1'885 kg |
| Car-Nr. | B-330205 |
| Cubic capacity | 3'999 cc |
| Cylinders | 8 |
| Exterior colour | black |
| Interior colour | black |
| Mileage | 112'000 km |
| Transmission | Manual |
| Drivetrain | Rear wheel drive |
| Fuel type | Petrol |
| Power | 309 kW / 420 PS |
| Doors | 2 |
| Fuel consumption | 18.7 / 9.6 / 12.9 |
| CO2 emissions | 309 g/km |
| Euro norm | euro-4 |
| New price | CHF 117'400 |
| Price | CHF 45'900 |
Note: actual equipment may differ from that listed.