M Sport Pro mit 20 LM, Assistenzpaket, Innovaitionspaket, Driving Assistant Professional, Panoramadach, Harman/Kardon HiFi, Parking Assistant Professional u.s..w.
| Body style | SUV |
| First registration date | - |
| Vehicle condition | New car(s) |
| Seats | 5 |
| Number of gears | 8 |
| Gross vehicle weight | 2'710 kg |
| Kerb weight | 2'140 kg |
| Trailer load braked | 2'000 kg |
| Car-Nr. | N386427 |
| Cubic capacity | 1'998 cc |
| Cylinders | 4 |
| Warranty | 36 Monate oder 100000 km BMW Service Plus |
| Exterior colour | grey |
| Interior colour | anthracite |
| Mileage | 20 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Four wheel drive |
| Fuel type | Plug-in-Hybrid Petrol/Electric |
| Power | 220 kW / 299 PS |
| Doors | 5 |
| Euro norm | euro-6d |
| Electric range | 88 km |
| Battery capacity | 19.7 kWh |
| New price | CHF 94'690 |
| Price | CHF 77'900 |
Note: actual equipment may differ from that listed.