Wunderschöner und gepflegter Mercedes-Benz B250 / Frisch ab Service und MFK / 8-Fach bereift / CH-Fahrzeug / Leasing ab 215.-
| Body style | Van |
| First registration date | 04.2013 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 5 |
| Number of gears | 7 |
| Gross vehicle weight | 2'000 kg |
| Kerb weight | 1'475 kg |
| Trailer load braked | 1'500 kg |
| Type approval number | 1MF166 |
| Cubic capacity | 1'991 cc |
| Cylinders | 4 |
| Warranty | 12 Monate oder 20000 km Garantie auf Motor, Turbo und Getriebe über externe Versicherung. |
| Exterior colour | black |
| Interior colour | Other |
| Mileage | 140'000 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Front wheel drive |
| Fuel type | Petrol |
| Power | 155 kW / 211 PS |
| Doors | 5 |
| Fuel consumption | 8.6 / 4.7 / 6.3 |
| Energy efficiency | E |
| CO2 emissions | 147 g/km |
| Euro norm | euro-6b |
| New price | CHF 46'500 |
| Price | CHF 10'900 |
Note: actual equipment may differ from that listed.