Gepflegtes CH-Fahrzeug, frisch ab MFK, scheckheftgepflegt bei Porsche, 8-fach bereift auf Alufelgen, Bose-Soundsystem uvm.
| Body style | Sedan |
| First registration date | 12.2017 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 4 |
| Number of gears | 8 |
| Gross vehicle weight | 2'775 kg |
| Kerb weight | 2'245 kg |
| Car-Nr. | 3 / 10215 |
| Cubic capacity | 2'894 cc |
| Cylinders | 6 |
| Warranty | 12 Monate oder 20000 km Garantie gegen Aufpreis |
| Exterior colour | blue |
| Interior colour | Beige |
| Mileage | 115'000 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Four wheel drive |
| Fuel type | Plug-in-Hybrid Petrol/Electric |
| Power | 243 kW / 330 PS |
| Doors | 5 |
| Fuel consumption | 2.5 |
| CO2 emissions | 56 g/km |
| New price | CHF 1'187'290 |
| Price | CHF 50'950 |
Note: actual equipment may differ from that listed.