LUEG AG Luzern // AMG Line Premium Plus / Fahrassistenz-Paket / Night-Paket 1+2..
| Body style | Coupe |
| First registration date | - |
| Vehicle condition | New car(s) |
| Seats | 4 |
| Number of gears | 9 |
| Gross vehicle weight | 2'320 kg |
| Kerb weight | 2'040 kg |
| Car-Nr. | N106592 |
| Cubic capacity | 3'982 cc |
| Cylinders | 8 |
| Warranty | 48 Monate oder 120000 km MSI Plus 4. Jahr / 120'000 km |
| Exterior colour | black |
| Interior colour | Other |
| Mileage | 5 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Four wheel drive |
| Fuel type | Petrol |
| Power | 430 kW / 585 PS |
| Doors | 3 |
| Energy efficiency | g |
| CO2 emissions | 319 g/km |
| Euro norm | euro-6d |
| New price | CHF 234'264 |
| Price | CHF 229'200 |
Note: actual equipment may differ from that listed.