CH-Fahrzeug, Navigation, Leder/Alcantara, Panorama-Glasdach, Spurwechselassistent, Sportsitze mit Sitzheizung, BT-Tel,.
| Body style | Wagon |
| First registration date | 02.2010 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 5 |
| Number of gears | 7 |
| Gross vehicle weight | 2'335 kg |
| Kerb weight | 1'840 kg |
| Trailer load braked | 1'900 kg |
| Type approval number | 1ac571 |
| Cubic capacity | 2'967 cc |
| Cylinders | 6 |
| Warranty | 12 Monate oder 20000 km Occ. Garantie ab CHF 549.- |
| Exterior colour | black |
| Interior colour | black |
| Mileage | 159'987 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Four wheel drive |
| Fuel type | Diesel |
| Power | 176 kW / 239 PS |
| Doors | 5 |
| Fuel consumption | 8.7 / 6.1 / 7.1 |
| Energy efficiency | G |
| CO2 emissions | 189 g/km |
| Euro norm | euro-5 |
| Price | CHF 10'999 |
Note: actual equipment may differ from that listed.