AMG Line Premium / Fahrassistenz-Paket / Wärme-Komfort-Paket / Night-Paket
Mercedes-Benz Automobil AG, Zürich-Seefeld | Merbag
Färberstrasse 6
Zürich / ZH
Tel: 044 546 62 19
| Body style | SUV |
| Vehicle condition | New car(s) |
| Seats | 5 |
| Number of gears | 9 |
| Gross vehicle weight | 3'110 kg |
| Kerb weight | 2'770 kg |
| Trailer load braked | 2'700 kg |
| Car-Nr. | 001315113000 |
| Cubic capacity | 2'989 cc |
| Cylinders | 6 |
| Warranty | 36 Monate oder 100000 km exl. Ablieferungspauschale |
| Exterior colour | silver |
| Interior colour | black |
| Mileage | 10'000 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Four wheel drive |
| Fuel type | Mild-Hybrid Diesel/Electric |
| Power | 270 kW / 367 PS |
| Doors | 5 |
| Euro norm | euro-6d |
| New price | CHF 135'241 |
| Price | CHF 113'800 |
Note: actual equipment may differ from that listed.