AMG Line / Leder Nappa / Airmatic / Massagesitze / Sitzklima / Head-UP Display / Premium Plus Paket / Night-Paket uvm...
Mercedes-Benz Automobil AG, Zürich-Seefeld | Merbag
Färberstrasse 6
Zürich / ZH
Tel: 044 546 62 19
| Body style | Sedan |
| First registration date | 07.2021 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 4 |
| Number of gears | 9 |
| Gross vehicle weight | 2'545 kg |
| Kerb weight | 2'170 kg |
| Trailer load braked | 1'900 kg |
| Type approval number | 1MJ584 |
| Car-Nr. | 109614322010 |
| Cubic capacity | 2'925 cc |
| Cylinders | 6 |
| Warranty | 12 Monate oder 15000 km |
| Exterior colour | grey |
| Interior colour | black |
| Mileage | 71'000 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Four wheel drive |
| Fuel type | Diesel |
| Power | 243 kW / 330 PS |
| Doors | 4 |
| Fuel consumption | 7.9 |
| Energy efficiency | G |
| CO2 emissions | 207 g/km |
| Euro norm | euro-6d-temp |
| New price | CHF 127'418 |
| Price | CHF 56'900 |
Note: actual equipment may differ from that listed.