Seltener Daimler in Sammlerzustand von der Hof Manufaktur Ducommun, Ihrem langjährigen Jaguar-Spezialisten.
| Body style | Sedan |
| First registration date | 07.2006 |
| Vehicle condition | Second hand/used |
| Seats | 5 |
| Number of gears | 6 |
| Gross vehicle weight | 2'284 kg |
| Kerb weight | 1'884 kg |
| Trailer load braked | 1'900 kg |
| Type approval number | 1DC217 |
| Cubic capacity | 4'196 cc |
| Cylinders | 8 |
| Exterior colour | blue |
| Interior colour | Beige |
| Mileage | 97'500 km |
| Transmission | Automatic |
| Drivetrain | Rear wheel drive |
| Fuel type | Petrol |
| Power | 291 kW / 396 PS |
| Doors | 4 |
| Fuel consumption | 18.6 / 9 / 12.1 |
| Energy efficiency | G |
| CO2 emissions | 289 g/km |
| Euro norm | euro-4 |
| New price | CHF 178'700 |
| Price | CHF 36'800 |
Note: actual equipment may differ from that listed.